19 Şubat 2014 Çarşamba

Sosyal Statü Olarak Gold

Bundan yaklaşık 5-6 sene önce online olarak oynanan bir oyun vardı, ismi Knight Online (kınayt onlayn). İşte bu oyun ben liseye giderken patlak vermiş ve yaş ortalaması 14-17 aralığında yoğunluğu artmıştı. Hatta bir ara sabah okula gelenler daha günaydın demeden "Kaç levelsin?" diye birbirlerine soru yöneltir olmuştu. Bir ara merak edip oyuna girip şöyle bir bakmıştım, hiç beğenmediğimi hatırlıyorum. En son oyunun aylık olarak ücretlendirildiğini duymuştum. Aşırı bağımlılardan başka oyuna devam eden kalmadı diye biliyorum. Şimdilerde ise bambaşka bir akım var: League of Legends (LoL).

Bu yeni online oyun öncekinden biraz farklı bir konsepti var. 3 haritadan oluşuyor ve genel olarak Sihirdar Vardisi(Summoner's Rift) isimli haritada oyun oynanmakta. Oyuna girmeden önce 50-60 civarında farklı karakter arasından birini seçerek oyuna başlanıyor. Tabi bu seçilen her kahramanın kendine göre görevleri var. Mesela support yanında oynayan adc'sini besleyip büyütüyor. Adc hızlı ve çok vuran bir karakter olmaya çalışıyor, falan filan diye gidiyor.

Oyunda aynı görevi 2 karakter (veya oyuncu) alırsa genelde oyun kaybediliyor ve buna da trollemek deniyor yani takım çalışması ve görev paylaşımı önemli. Oyunun kendine has dilide bulunmakta tabii. Mesela karşı takıma çok ölmüş birine feeder, feedlenen kişiyede ilah olmuş deniyor hele birde iyi oynuyorsa oyunu taşıyor. Oyunu incelemek için girdiğim de ki bir muhabbette bizim takımda çok fazla ölmüş biri için "Ulan adamı feedlemişin Allah'a ulti atsa alcak amk." tarzı bir cümle geçmişti.

Oyun Amerika da satranç gibi spor sayılıyor ve Dünya'da oyun üzerinden para kazanan sporcular bulunmakta. Hatta oyun için çeşitli ülkelerde turnuvalar düzenlenmekte. Bu oyunu inceleyen biri oyunu oynayanlar üzerinden yaptığı araştırmada oyuncular için "Hızlı karar verme yeteneğinin geliştiği gözlemlenmiştir." sonucuna ulaşmış. Ne kadar doğrudur bilemem, araştırma yapılabilir ama bana sorarsanız böyle bir sonuca ulaşılması muhtemel.

Gelelim bizim Türkiye'ye... Açıkçası bu oyuna başlamak insanı geniş yapıyor, tabi eğer bunu olumlu bir gelişme olarak alırsak. Yanlış bir hamle yaptığınızda ne ananız kalıyor sövülmedik ne bacınız. Hatta Allah'a kitaba küfreden adamlar bile mevcut. Bir ara Kurtlar Vadisi dizisini izleyip işi ciddiye alan adamlar vardı, aynı adamların çoğu bu oyunu oynuyor. Hatta bunların oynadığı oyun, oyun değil resmen memleket meselesi. Oyunu aşırı ciddiye alıp takım arkadaşlarının ev adreslerini isteyen çok fazla kişilik gelişiminde problem olan bireyler bulunmakta (Buna artı olarak "Sıkıysa ara..." diyerek telefon numarasını verenler de var). Oyunun amacı insanlara takım çalışmasını aşıladığını göz önünde bulundurursak bu adamlara pek işe yaramadığını görüyoruz. Takım arkadaşına küfür ettiğinde daha iyi oynayacağını düşünen çok fazla oyuncu var. Ha bunların yanında bir de doğru düzgün oynayan ve gerçekten oyuna oyun gibi davranan adamlar da var tabi. Bunlarla oynayınca oyun zevkli oluyor haliyle; ama genelde çok rastlanmıyor.

Oyunda dereceli diye bir bölüm var. Burada yeterince oyun kazanır veya kaybederseniz size bronz, gümüş, altın gibi dereceler veriliyor. Tahmin edersiniz ki bronz en düşük derece. Bu arada bu derecelendirmenin içerisinde de 1 den 5'e kadar ayrı bir derecelendirme var. Mesela bronz 5 olan biri baya kötü bir oyuncu olduğu anlamına geliyor. Aşağıdaki videoyla yazıya devam edelim.


Yukarıdaki videodaki oyuncu dereceli attığı oyun sonucunda bronz 5 olduğunu öğreniyor ve sonuç içler acısı. Eminim oyunu bu kadar ciddiye alan sosyal statü sahibi olamamış Türk oyuncular da bulunmakta. Sanki yüksek bir dereceye sahip olsa hayatı değişecek. Farkettiyseniz duvarda başka yımrık izleri de mevcut.

Bu tip bireyler arkadaş ortamında veya sosyal çevresinde oyundaki derecesine göre dışlandığından olsa gerek bu şekilde kendilerine zarar vermeye varan fiziksel şiddete başvuruyorlar. Bir de takım arkadaşlarıyla aynı ortamda bulunduğunu hayal edin. Herhalde bilgisayar kasasıyla feederin kafasına vurarak cinayet işler. Kesinlikle bir psikoloğa ihtiyaç var.

Bana göre okullarda mevcut müfredat içerisinde oyunların ciddiye alınmaması veya oradaki derecenin size sosyal çevrede bir artısı olmayacağını anlatan ders veya ünite konulması ve bu davranış değişikliğinin aşılanması gerekir. Tabi bu ne kadar işe yarar bilinmez ama en azından bilinçlendirmek, bilinçlendirmemekten daha iyidir. Bilinçli bir birey olmanız dileğiyle sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder