3 Aralık 2011 Cumartesi

Vodafone'nun "Çekmiyor" Kompleksi

   Bu konumuzda GSM şirketleriyle ilgili bir bölüm; en çok Vodafone gözüme çarptığı için başlığı da ondan öyle koydum. Yoksa Turkcell yada Avea ile bir gönül bağım yok. Bu arada sevgili GSM şirketleri hiç biriniz boşu boşuna reklam çekmeyin 8. katta oturuyorum hiç biriniz "tam anlamıyla" ÇEK-Mİ-YOR-SU-NUZ...

   Sevgili Vodafone, öncelikle şunu söylemek isterim, toplum içerisinde şöyle bir deyim vardır "yarası olan gocunur" şimdi nereden çıktı bu? Reklamlarınızı biraz düşünerek yapmanızı tavsiye ederim, eğer siz her yerde çekiyorsanız, çekiyorsunuzdur "çekmiyor" diyenleri neden ciddiye alıp reklam yapıyorsunuz? Demek ki çekmiyorsunuz yada canınız reklama para harcamak istiyor. Yaptığınız reklamların çoğu "Vodafone Çekiyor" üzerine. Birkaç örneğini alt tarafta paylaşıyorum.
   Reklamın konusu da biraz saçma. Bilmem kaç milyon Vodafone'lu "çekmiyor" sözlerini duyunca eğleniyormuş. Tabi canım, insanların hiç konuşacak bir şeyi yok Vodafone çekiyor mu? Çekmiyor mu? diye tartışıp, çekmiyor diyenlerle eğlenecek. Mantıklı mı Allah aşkına? Reklamın İstanbul da çekilmesi de ayrı bir gariplik. Çoğu reklamda olduğu gibi bu reklamda da Türkiye sadece İstanbul'dan ibaret gibi gösterilmiş. Bu arada yukarıdaki reklamda bulunan kaptan şarkıyı söyleyemiyor, metrodaki kızın ifadesi çok güzel "bok çekmiyor, bak!" ifadesi var ama Vodafon Ankara metrosunda çekmiyor (ki zaten metroda çekmemesi doğal neden bunu sorun yapmışlar anlayamadım, diğer operatörlerde çekmiyor).
   Zaten Sheraton Otelde tabii çekmesi lazım, Ankaraya gelen bütün iş adamları orada kalıyor.

   Gelelim Avea'ya. Sevgili Avea üzülerek(!) söylüyorum ki siz de her yerde çekmiyorsunuz. Ev arkaşım şuan Avea'lı ve 8. katta olmamıza rağmen evde hat kesiliyor. Yapılan araştırmaya göre Amerika da izlenen Tom & Jerry, Mickey mouse-Donald Duck, Road Runner gibi çizgi filmlerde Amerikalılar Jerry, Mickey Mause, Road Runner karakterlerini daha çok seviyor ve çizgi film de bu karakterleri tutuyorlarmış; fakat aynı araştırma Türkiye'de yapıldığında Tom, Donald Duck ve Tilki karakterlerini tuttukları ortaya çıkmış. Kısaca Türk halkı her zaman olduğu gibi ezilenden yana olmuşlar. Bunu neden anlattım; çünkü sizin reklamlarınızda da ezilen ve ezen biri var (optik ve fasulye). Şahsen bana optik çok uyuz edici geliyor ve sürekli fasulyeyi tutuyorum ve bu karakteri benimsiyorum. İnşallah bir gün optik'in göt olacağı bir reklam çekersiniz. Bu kadar uyuz oluyorum. 
   Sevgili Turkcell, öncelikle söylemeliyim ki sen de doğru düzgün çekmiyorsun. Şahsen senin müşterinim ve 8. katta oturuyorum bağlantı hatası ve çekmeme gibi sorunlarım oluyor. Bunun üstüne birde Sertap Erener'i "tünelden geçerken Turkcell çekiyor" reklamını görünce iyice sinir oluyorum.
   Buyurun gene İstanbul, sanki sadece orada tünel var. Gerçi Turkcell'i bu konuda fazla eleştiremem çünkü başka yerlerde çekilmiş reklamları var.

   Sonuçta bütün GSM şirketleri belli bir yerde çekmiyor ama ben her yerde çekiyorum diye reklam yapıyor. Çoğu %99 çekiyorum diyor ama nedense bütün halk %1'lik alanda duruyor. Doğru reklamlar yapın. Yada bütün GSM şirketleri birleşsin böylesi daha iyi olur, daha güzel çekmiş olurlar. Adı da TURKVEFONE olur. Ne güzel olur, kalın sağlıcakla...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder